Strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
W dniach 29.01.2013-01.02.2013 w siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego odbyła się kolejna edycja spotkań pn. „Zimowa Akademia Przyrody”, która odbywa się w ramach realizacji projektu Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska” (LIFE11 NAT/PL/431).
Ze względu na duże zainteresowanie imprezą zaplanowano zajęcia czterodniowe, dzieląc je na zajęcia w terenie i zajęcia kameralne. Codziennie uczestniczyło w nich 39 osób.
W ciągu dwóch dni odbywały się zajęcia terenowe. Aura w tym roku nie dopisała, było ślisko i mokro, co jednak nie zepsuło humorów uczestnikom zajęć. Większość czasu poświęcono na zajęcia w Sali Wystawy „Nad Wigrami” w Krzywem.
Uczestnicy zajęć poznawali biologię i ekologię bobra oraz wydry – gatunków występujących na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska”. Zapoznali się również ze sposobami prowadzenia czynnej ochrony tych zwierząt. Ostatni dzień Akademii nawiązywał do rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które ogłosiło rok 2013 Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody. Uczestnicy zajęć poznawali sposoby oceny różnych zagrożeń dla środowiska wodnego, spowodowanych działalnością człowieka, z wykorzystaniem prostych eksperymentów chemicznych.
Wszystkim zajęciom towarzyszyły gry i zabawy. Ponadto, były one wzbogacane pokazami filmów, konkursami i zajęciami praktycznymi, służącymi utrwalaniu zdobytej wiedzy.