Strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki.
nazwa: OSTOJA WIGIERSKA
kod obszaru: PLH200004
powierzchnia: 16072,1 ha
„Ostoja Wigierska” jest obszarem mającym znaczenie dla Wspólnoty (OZW), położonym w północnej części Puszczy Augustowskiej. Obszar ten obejmuje Wigierski Park Narodowy, który posiada rangę międzynarodową jako obiekt Konwencji Ramsarskiej oraz należący do Obszaru Specjalnej Ochrony Ptaków „Puszcza Augustowska” w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000. Geograficznie, „Ostoja Wigierska” leży w granicach Pojezierza Litewskiego, w krainie Mazursko-Podlaskiej, na terenach ukształtowanych ostatecznie przez lądolód skandynawski, który ustąpił stąd około 12 tysięcy lat temu. Swoim zasięgiem obejmuje ona:
„Ostoja Wigierska” charakteryzuje się dużym bogactwem florystycznym i faunistycznym, które wynika z urozmaiconej rzeźby terenu i związanej z nią dużej mozaiki siedlisk. Stwierdzono tu występowanie ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych, spośród których 100 gatunków podlega ochronie, w tym 7 jest krytycznie zagrożonych w skali Polski, a 9 wymierających. Świat zwierząt jest reprezentowany przez kilka tysięcy gatunków, w tym ponad 300 gatunków kręgowców. Znaczna ich część objęta jest ochroną. Spośród ponad 100 zespołów roślinności lądowej i szuwarowej do najcenniejszych należą m.in. torfowiska przejściowe i niskie oraz bory i lasy bagienne.
Ponadprzeciętne walory przyrodnicze obszaru, które zadecydowały o objęciu go ochroną zasługują na podjęcie wszelkich działań związanych z zachowaniem dobrego stanu jakości siedlisk i populacji gatunków w nich występujących. Realizacja projektu: Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska”, przyczyni się do poprawy warunków bytowania cennych gatunków roślin i zwierząt oraz unikatowych siedlisk przyrodniczych.