Uwaga!

Strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska” - LIFE11 NAT/PL/431

Zimowa Akademia Przyrody

2016-02-02-05 - odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Zimowej Akademii Przyrody (Zadanie E.7. Organizacja zajęć edukacyjnych). W zajęciach uczestniczyły dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie. Łącznie wzięło w nich udział 35 uczestników. Tym razem zajęcia odbywały się pod hasłem „Laboratorium Młodego Przyrodnika”. Pierwszy dzień poświęcony był Światowemu Dniu Mokradeł. Odbyły się warsztaty pod hasłem „Mieszkańcy kropli wody z Wigier”. W trakcie zajęć uczestnicy samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe oraz małe maskotki dafnii. Druga część zajęć poświęcona była różnym gatunkom ptaków, szczególnie tym, które są związane ze środowiskiem wodnym. Części terenowa zajęć była okazją do samodzielnego obrączkowania ptaków.

W trakcie drugiego dnia zajęć, uczestnicy zwiedzili krainę pszczół i miodu. Poznawali życie pszczoły, mieli okazję zajrzeć do ich domu. Poznawali również obowiązki i zwyczaje tych owadów. Podglądali pszczoły przez oko lupy i mikroskopu. Zapoznali się z zawodem pszczelarza, jego sprzętem i ubiorem oraz wzięli udział w zabawie integracyjnej: taniec pszczół robotnic, zbieranie nektaru i pyłku, degustacja miodu. Druga część zajęć była poświęcona tematowi „Bób i jego przyjaciele”. Były to zajęcia o jadalnych roślinach strączkowych: ciecierzycy, bobie, soi, fasoli, grochu i soczewicy. (ONZ ogłosił 2016 rok Międzynarodowym Rokiem Roślin Strączkowych).

Trzeci dzień poświęcony był warsztatom "Co w głowie piszczy, czyli jak ludzie i zwierzęta postrzegają świat". Warsztaty polegały na wspólnym poznawaniu naszych zmysłów. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Prezentowane były niesamowite możliwości zmysłów oraz sposoby ich oszukania.

Ostatni dzień zajęć odbywał się pod hasłem - „Ogień – żywiołem” . Podczas zajęć uczestnicy warsztatów zmierzyli się z żywiołem ognia. Zastanawiali się, co jest potrzebne, żeby powstał ogień. Dlaczego niektóre materiały się palą, a inne nie? Uczestnicy dowiedzieli się od kiedy ludzie używają ognia. Razem z animatorem rozpalali ogień sposobami naszych przodków oraz przeprowadzili kilka doświadczeń naukowych.