Uwaga!

Strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu poprawy jakości świadczonych przez nas usług. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 „Ostoja Wigierska” - LIFE11 NAT/PL/431

Letnia Akademia Przyrody - Podróż do wnętrza

2016-07-25-28 - w Ośrodku Edukacji Środowiskowej WPN nad Zatoką Słupiańską odbyły się kolejne zajęcia z cyklu Letniej Akademii Przyrody. W zajęciach uczestniczyły dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie. Łącznie wzięło w nich udział 36 uczestników. Zajęcia odbywały się pod hasłem "Podróż do wnętrza...".

Pierwszego dnia odbyła się podróż do wnętrza łąki. Uczestnicy zajęć szukali tam różnych roślin, używając kluczy do rozpoznawania roślinności łąkowej. Odkryli, że większość z nich jest jadalna, ale po odpowiednim przygotowaniu. Po powrocie z botanicznej wyprawy uczestnicy zapoznali się z ciekawą prezentacją multimedialną, która zawierała elementy medycyny naturalnej. Poznali wiele roślin, które były obecne w życiu człowieka od najdawniejszych czasów.

Następnego dnia odbyły się zajęcia, które zanurzyły uczestników w głąb wody. Prowadzący zaproponowali podróż w głębiny naszych zbiorników wodnych oraz rzek. Odbył się fascynujący pokaz zdjęć podwodnych. W drugiej części zajęć uczestnicy udali się nad jezioro Wigry, gdzie zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt: kuwety, czerpaki, wiaderka, sitka i pęsety pobierali makrofaumikroskopemnę do dalszych badań. Następnie była okazja do obejrzenia niewielkich organizmów żyjących w wodzie pod .

Kolejny dzień to była podróż w głąb lasu. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania jednej z leśnych opowieści. Fabuła opowiadania posłużyła następnie do ułożenia gier planszowych. Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na 3 drużyny, które miały za zadanie przygotowanie zasad gry do stworzonej przez siebie fabuły. W czasie zajęć każda drużyna zagrała we wszystkie gry, tak aby sprawdzić która z nich była najciekawsza.

Ostatniego dnia odbyły się zajęcia nocne, które wymagały obecności starszych opiekunów. Dzięki temu ilość naszych uczestników zwiększyła się dwukrotnie. Wprowadzeniem w podróż w głąb Ziemi była prezentacja o tym, jak "czytać" nasz krajobraz. Po prezentacji cała grupa udała się na wieczorną wyprawę, gdzie nie tylko można było usłyszeć nocne odgłosy lasu, ale również poczuć bliskość zwierząt.